Холандскиот амбасадор Ваутер Пломпт на дебата со учениците од СОУ „М.М.Брицо“

На 23.05.2019 година како дел од кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, во посета на нашето училиште беше  Холандскиот амбасадор Ваутер Пломпт кој организираше дебата со учениците.

Кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“ има за цел да ја подигне свеста  кај младите за придобивките  од Европската Унија, патувајќи  по градовите низ земјата во кои ЕУ поддржува одредени активности.

Гостинот беше пречекан од директорот на училиштето Љупчо Прачкоски кој на високиот гостин му подари уметничка слика со мотив од старата делчевска архитектура.

Потоа амбасадорот ја започна дебатата со учениците на тема „Визијата на младите за Европската Унија“ .

Амбасадорот Пломп потоа  истакна дека е воодушевен од дебатата со учениците.
-Имавме дебата со фантастични ученици со кои дебатиравме скоро 2 часа. Дискутиравме за сите прашања за ЕУ за Северна Македонија, за Холандија, за ЛГБТ -заедницата за правни прашања. Тоа се прекрасни ученици во Делчево, потренцираше Пломп.

ВИДЕО ЛИНК ОД ДЕБАТАТА

4 Replies to “Холандскиот амбасадор Ваутер Пломпт на дебата со учениците од СОУ „М.М.Брицо“”

  1. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Great job.

  2. I’ve recently started a web site, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “Men must be taught as if you taught them not, And things unknown proposed as things forgot.” by Alexander Pope.

  3. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

  4. Pingback: zoredfurilort

Leave a Reply

Your email address will not be published.