Посета на цркви и манастири во Македонија

   Извештај

 од реализирана еднодневна екскурзија , теренско истражување – посета на цркви и манастири во Македонија

Учениците од нашето училиште од трета и четврта година од   општествено хуманистичко подрачје комбинација А кои изведуваат проектна активност по Историја на уметноста , организирани од  своите професори по Историја  во деновите 15  и 16 03.2019 година беа во посета на манастирите  Св. Гаврил Лесновски  во селото Лесново  во Пробиштипско, Св. Јоаким Осоговски во Крива Паланка  и црквите Св.Спас и Св Димитрија во Скопје.

При посетата учениците се запознаа со нивната важност и значење  за историјата  на македонскиот народ .

 

5 Replies to “Посета на цркви и манастири во Македонија”

  1. Pingback: zoredfurilort
  2. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

Leave a Reply