Учениците направија прекрасна разгледница од посетата на Словенија

Понеделник  (28.01.2019)

Првиот ден во училиштето домаќините ни организираа прием во училиштето и не запознаа со училиштето.

Истиот ден се одржа  предавање за географијата на Словенија спремено од страна на словенечките ученици и квиз  за нашите ученици со цел да ги видат нашите познавања за  Словенија.

После кратка пауза, се  одржа уште едно предавање за историјата на  Словенија и словенечкиот  јазик. На квизот нашите ученици покажаа одлични резултати.

Следуваше прием кај директорот на гимназијата Полјане, а од 13 до 14 часот имаше организиран ручек во училишната кантина. После ручекот словенечките  и македонските ученици поделени во неколку групи се прошетаа и ги посетија  поважните знаменитости во градот Љубљана.

 

 

Во 17 часот активностите завршија и заедно со домаќините  се упатија кон домовите.

 

 Вторник (29.01.19)

Пристигнување во училиштето во 8.00 и заминување на целодневна екскурзија со посета на Шкоцјанските јами, Пиран и Порторож. Враќање во Љубљана во 19.00. При посетата на Пиран домаќините ни раскажаа за историјата на градот и спомениците во самиот град. Потоа имавме слободно време од 1 час. По слободниот час се сретнавме во центарот на градот на плоштадот и со пешачење покрај брегот стигнавме во Порторож, и од таму се вративме во Љубљана.

 

  Среда (30.01.2019)

Пристигнување во училиштето  во 8 часот наутро и заминување за Соришка планина. Забава преку снежни игри (санкање и пешачење во снегот со специјални обувки).  На враќање посета на Блед и разгледување на градот и езерото. Враќање во Љубљана во 16:30 и заминување во домовите.

 

Четврток (31.01.2019)

Во четвртокот домаќините и гостите појадуваа традиционален словенечки доручок.

Доручокот беше составен од мед , маргарин , млеко и јаболко.

После доручокот гостите присуствуваа на настава. Гостите присуствуваа на час по Шпански , Словенечки , Математика , Хемија и други предмети.

Домаќините ги поканија гостите во салата за претстави да гледаат словенечки филм заедно.

После филмот домаќините и гостите заедно ручаа во училишната кантина. Потоа заедно учеа да танцуваат бечки валцер и полка.

 Петок (01.02.2019)

Доаѓање во школото во 8 часот. Агендата до 12 часот се состоеше од следните активности: посета на куќата на експерименти во Љубљана од 10-12 часот, поделба на групи и посета на градскиот музеј во Љубљана, Етнографскиот музеј, музејот на модерна уметност и националната галерија на Словенија.

Во 12 часот враќање во школото и подготовка на програмата за завршната приредба.

Од 15-17 часот завршна приредба. Приредбата се одража во салата на училиштето. На оваа приредба присуствуваа ученици, наставници, родители и други гости.

   

Нашите ученици и нивните домаќини најправо се претставија со химните на своите држави.Потоа и домакините и гостите се представија со своја програма (песни, игри, рецитации) и накрајот изведоа две заеднички композиции.

По завршувањето на програмата домаќините приредија коктел за учениците  и публиката.

Вечерта нашите ученици и нивните домаќини имаа заедничка забава.

 

4 Replies to “Учениците направија прекрасна разгледница од посетата на Словенија”

 1. каменное сердце порно фильм порно зрелая училка в чулках Порно без обработки Смотреть порно лесби извращенки русское порно секретарши в чулках порно ролики старых бабушек Аниме на телефон фильмы Порно русский инцест реал
  порно жены крупно онлайн порно с накрашенными губами Смотреть порно с леди соня Порно с стройной фигурой японские порно с русским переводом смотреть порно нарушая запреты онлайн смотреть онлайн Порно девушка и парень и друг Кончила порно скачать
  порно трахает взрослую синий экзорцист манга аниме Видео секс подсматривает Дачники порно фильм песня из аниме сводники духов лисьи свахи порно сайт с девственницей Взяли силой русское порно Клитор пизда видео
  хелен хант в порно порно симс фото После анального секса расстройство кишечника Бесплатно скачать порно с секс машинами порно с пьяной кумой порно сайты с ретро порно Быстрые прически за пять минут Нижневартовск порно фото
  порно горячее дочь и отец домашнее ххх видео зрелых женщин Порно мамы с сыном онлайн русское порно Онлайн порно человек паук порно ролики эксбиционисты орет от боли порно онлайн Красивое порно лесбиянок смотреть онлайн Порно фильмы подглядывание за мамой
  фото героини аниме между сисек блондинки Порно русское рыжая мама Порно геев парней фото порно драконов игра историческое рабыни порно Порно жизнь екатерины второй Порно смотреть онлайн бесплатно яой
  порно фото реальных жен видео секс порно животни Молоденькую в попку раком Доминирование порно сайт в прозрачном порно онлайн допрос голых женщин видео Рисованные порно игры Зое куш порно
  порно рокко старое порно видеочат украины Изнасилование женщин в военное время видео Порно бразерс сисястых порно фильмы советские российские фильмы порно в платьях мини фото Порно анал член в говне Порно российские школьники

 2. жену изнасиловали на глазах у мужа порно бдсм услуги госпожи москва Нарезка порно с собакой Домашнее порно видео по категориям онлайн аниме фон для профиля стима онлайн порно мамку на кухне Виктория риси порно Аниме порно маша и медведь
  красивое порно с русской девушкой кончает в рот вконтакте Порно геи кончают в рот нарезка Порно большая грудь русские девушки порно руский смотреть очень жестокий порно кастинг Препод и студентка видео секс Смотреть порно отчим ебет падчерицу
  порно полметра в жопу аниме тест хвост феи Порно русское мамаши онлайн бесплатно Записи анальных приватов зрелые русские порно фильмы онлайн полнометр порно с переводом Отец и дочка в ванной порно Порно продажа лимонада
  письки сзади порно жопа порно сайт Скачать порно видео отец с дочкой Видео фаллос в жопе смотреть русское порно массажистов аниме манга невеста бога воды Крест для бдсм Английские порно фильмы смотреть
  частное русское порно видео из контакта мать и сын порно ролик бесплатно Порно дедушки и молодой Порно с супер училками секс видео инцест насилие большие сиськи в корсете порно Порно женщин кому за 50 Мулатки фигуристые порно
  порно в хорошем качестве порно актрис порно срут смотреть Клевое домашнее порно Трах жгучей брюнетки порно миниатюрный транс девушки видео домашнее секси Broken dreams порно Порно по русски тетя и племянник
  порно мамочки оргазм онлайн порно мисис клаус Любительское порно full hd Домашнее порно фото мужа и жены тиа каррере порно сцены порно голых мамочек Порно сексвайф видео смотреть онлайн Скачать порно видео бесплатно порно с конем
  война секс порно смотреть онлайн смотреть пьяные девки порно Порно муж лижет киску Моника белуччи секс порно порно онлайн смотреть бесплатно про толстых порно инцест папа и дочь смотреть бесплатно Порно жесть с пришельцами Порно секс на парте

Leave a Reply